• titulka.jpg

Býčí skála

Na den otevírání parků (13. května) jsem poprvé navštívil jeskyni Býčí skála, proslavenou nejen archeologickými nálezy z doby halštatské. Tento článek se bude zabývat jak hmotnými nálezy situace v Býčí skále, tak i spirituální interpretací.

Pokračovat ve čtení

Berounsko jako duchovní krajina Keltů

V tomto článku se věnuji popisu některých míst na Berounsku, která by mohla mít spojitost s Kelty a jejich působením v této oblasti. Souhlasím s myšlenkou V. Mátla, že stejně jako Český ráj (jak s tím přišel J. Waldhauser), tak i Berounsko je duchovní kraj Keltů. V článku se tuto hypotézu pokusím (nepřímo) dokázat.

Pokračovat ve čtení

Obyčejná i tajemná zdá se hora Krudum

Pro mnohé to může být pouze obyčejný a zalesněný kopec, jakých je v okolí spousty. Nachází se v Karlovarském kraji mezi městy Sokolov a Horní Slavkov, při severní hranici chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.

Pokračovat ve čtení

O keltském kameni na hoře Krudum

Jak jsem vám již dříve vyprávěl, některé z místních názvů jsou keltského původu. Není jich mnoho, mezi ty nejznámější patří pojmenování hory Krudum, či řeky Ohře (Ogara, Agara), která zdejším krajem protéká. Odpradávna se také mezi lidem říkalo, že na plochém temeni hory Krudum kdysi dávno stávala velká keltská tvrz nebo hradiště, ze kterého byla ovládána široká oblast našeho kraje....

Pokračovat ve čtení